Co musisz wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych?

Jak działa promieniowanie słoneczne?

Zacznijmy od podstaw i poznajmy rodzaje promieniowania słonecznego, z jakimi spotykamy się na co dzień. Powinniśmy wiedzieć, że wyróżniamy promieniowanie UVA oraz UVB. UVB odpowiada za powstawanie naszej opalenizny, ciemnienie piegów czy też nieprzyjemne poparzenia słoneczne. Jednak największą szkodę naszej cerze może wyrządzić promieniowanie UVA, które dociera w głąb skóry i powoduje przyspieszony rozkład kolagenu oraz elastyny - substancji, które odpowiadają za nasz młody wygląd. Co więcej, to właśnie promieniowanie UVA przyczynia się do powstawania plam posłonecznych, rozwoju melasmy czy też zmian nowotworowych. Musimy pamiętać, że poziom promieniowania UVA utrzymuje się na tym samym poziomie przez cały rok i nie ochronią nas przed nim chmury, okna czy też szyby samochodowe. Właśnie z tego powodu kosmetyki z filtrem warto nakładać codziennie, również kiedy zostajemy w domu czy też wybieramy się na szybkie zakupy.

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

We współczesnych kosmetykach stosowane są obecnie dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych - fizyczne (mineralne) oraz chemiczne. Czym się różnią?

  • Filtry chemiczne działają na zasadzie absorpcji - pochłaniają promieniowanie słoneczne, a następnie przetwarzają je w ciepło. Produkty te zwykle bardzo łatwo rozprowadzają się na ciele, szybko wchłaniają i dobrze współpracują z innymi kosmetykami. Mogą jednak być nieco drażniące, szczególnie dla osób o wrażliwej lub skłonnej do zaczerwienień cerze.
  • Filtry fizyczne zazwyczaj zawierają w swoim składzie takie substancje jak tlenek cynku czy też dwutlenek tytanu. Tworzą one na skórze swoistą tarczę, która odbija promieniowanie i uniemożliwia jego przeniknikanie. Filtry mineralne są polecane osobom z wrażliwą i problematyczną cerą, gdyż bardzo rzadko podrażniają. Są jednak nieco trudniejsze w użyciu, ponieważ zazwyczaj zostawiają na skórze biały film.

Jaki produkt wybrać?

Jaki będzie najlepszy filtr przeciwsłoneczny? Taki, którego będziemy chętnie używać! Powinniśmy wybrać kosmetyk, który nie będzie podrażniał naszej skóry oraz będzie sprawiał nam przyjemność podczas aplikacji. Jeśli polubimy dany produkt, będziemy pamiętać o jego codziennym stosowaniu i wyrobimy nawyk jego stosowania. Nie zapominajmy, że promieniowanie słoneczne to główny czynnik, który odpowiada za starzenie naszej skóry. Jeśli więc nie zadbamy o jej odpowiednią ochronę, na nic zdadzą się kremy przeciwzmarszczkowe czy też preparaty rozjaśniające przebarwienia.

Całoroczna ochrona

Wiele osób decyduje się na zakup kosmetyków z filtrami SPF jedynie podczas wiosennych i letnich miesięcy, kiedy temperatury wzrastają a słońce jest o wiele bardziej widoczne. Jednak należy pamiętać, że promienie słoneczne docierają do nas cały czas - również w trakcie jesieni oraz zimy. Dlatego też powinniśmy stosować produkty chroniące naszą skórę przed promieniowaniem UVA i UVB przez cały rok.

Zostaw komentarz