Witamina C w kosmetykach - w czym może Ci pomóc?

Zbawienne właściwości witaminy C

Witamina C stosowana jest przede wszystkim jako substancja rozjaśniająca oraz wyrównująca koloryt skóry. Dzieje się tak, gdyż hamuje ona wydzielanie melaniny odpowiedzialnej za powstawanie pigmentu w naszym organizmie. Witamina C jest więc polecana osobom borykającym się z przebarwieniami różnej natury i zmianami pigmentacyjnymi. Jest także bardzo dobrym antyoksydantem i pomaga chronić cerę przed wolnymi rodnikami, które przenikają do głębszych warstw naskórka i powodują rozkładanie się kolagenu. Sama witamina C wręcz aktywuje syntezę kolagenu typu I i III, dzięki czemu pomaga zapewnić młody wygląd cery

Co musisz wiedzieć o witaminie C?

Najbardziej znaną formą witaminy C jest jej czysta postać czyli kwas askorbinowy (ang. Ascorbic Acid), który można spotkać w kosmetykach w różnorodnym stężeniu - od kilku aż do 30%. Ma on zdecydowanie najlepsze działanie i oferuje szybkie efekty rozjaśniające, jednak charakteryzuje się także wysoką niestabilnością. Oznacza to, że substancja może bardzo łatwo ulec rozpadowi jeśli zostanie wystawiona na działanie takich czynników zewnętrznych jak światło, wysoka temperatura czy też powietrze. Kosmetyk z kwasem askorbinowym może ulec utlenieniu i utracić swoje właściwości, a bardzo często produkt, który przeszedł proces oksydacji zmienia swoją barwę na żółtą. Producenci starają się przeciwdziałać takim sytuacjom, m.in. poprzez wykorzystywanie nowoczesnych opakowań z filtrami UV. Co więcej, ze względu na niskie PH (około 3.5 lub mniej), kosmetyki z kwasem askorbinowym mogą okazać się nieco drażniące dla wielu cer, szczególnie tych wrażliwych.

Inne formy witaminy C

Czy to znaczy, że właścicielki bardziej problematycznej skóry nie mogą stosować witaminy C? Oczywiście, że nie! Warto wiedzieć, że substancja ta ma wiele pochodnych, które cechują się podobnym działaniem, a jednocześnie są o wiele mniej drażniące dla naszej skóry i można je łatwo łączyć z innymi produktami w codziennej pielęgnacji. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę?

  • Tetrahexyldecyl Ascorbate (THD) - Substancja ta jest stabilna i dobrze przyswajalna przez skórę, nawet tą wrażliwą. Ze względu na wysoki poziom penetracji, już niskie stężenie substancji (1-3%) jest bardzo skuteczne. Często spotykana w kremach oraz serum na bazie oleju.
  • Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP) - To łagodna pochodna, której można używać w nieco wyższych stężeniach, np. 10% i więcej. Jedna z niewielu form witaminy C, którą mogą stosować nawet kobiety w ciąży oraz karmiące mamy.
  • Ascorbyl Glucoside - Stabilna pochodna, która bardzo dobrze współdziała z witaminą B.

Jak używać witaminy C na co dzień?

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym składnikiem najlepiej będzie zacząć od łagodnych pochodnych witaminy C lub od mniejszych stężeń kwasu askorbinowego. Obserwując jak reaguje na nie nasza skóra, możemy powoli zwiększać moc kosmetyków w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Oczywiście, aby zauważyć rozjaśniające działanie witaminy C konieczne jest regularne stosowanie produktów z tym składnikiem. Ze względu na swoje antyoksydacyjne właściwości, witaminę C warto stosować podczas porannej pielęgnacji, w połączeniu z kremem SPF.

Wspominaliśmy już o tym, że witamina C jest częścią wielu produktów dostępnych obecnie na kosmetycznym rynku. Jednak czy w każdym z nich jest odpowiednio skuteczna? Najlepsze efekty osiągniemy stosując kosmetyki, które pozostawiamy na skórze - np. serum, esencje, kremy - dzięki czemu witamina C będzie miała czas, aby odpowiednio zadziałać na naszą cerę.

Stosujecie witaminę C w swojej codziennej pielęgnacji? Jakie kosmetyki z tym składnikiem szczególnie przypadły do gustu Waszej skórze?

Zostaw komentarz